Drost-Tenfelde.de

Personal website of Jannes Drost-Tenfelde, resident bass trombone player at Cologne Concert Brass and Brass Band Merum

User Tools

Site Tools


Sidebar

General

Upcoming Events

  • CCB: Rehearsal weekend with Torgny Hansson
    01 May 2014-05 May 2014

    Location: Cologne

  • CCB: Try-out concert
    24 May 2014 19:00-22:00

    Location: Cologne

Music

Media

IT

Additional

music:achievements

Achievements

Achievements of Jannes Drost-Tenfelde at brass band contests

This page gives an overview of my participation at brass band contests.

Summary

  • 2013, Bandsman of the Year, Cologne Concert Brass

German Nationals

  • 2012, Winner, Cologne Concert Brass, 2nd Section
  • 2010, Winner, Cologne Concert Brass, 2nd Section
  • 2008, Winner, Cologne Concert Brass, 2nd Section

Dutch Nationals

  • 2011, 8th place, Brass Band Merum, 1st section
  • 2008, 3rd place, Brass Band Limburg, Championship Section
  • 2007, 4th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2006, 8th place, Spijkerpakkenband, 1st Section
  • 2005, 3rd place, Spijkerpakkenband, 1st Section
  • 2004, 8th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2003, 8th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2002, 6th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2001, 5th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2001, Winner, Koperensemble de Wâldsang, 3rd Section
  • 2000, 4th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2000, Winner, Koperensemble de Wâldsang, 3rd Section
  • 2000, 5th place, Spijkerpakkenband, 3rd Section
  • 1999, Winner, De Lofklank, 2nd Section
  • 1999, 6th place, Spijkerpakkenband, 3rd Section
  • 1998, Winner, De Lofklank, 2nd Section
  • 1998, 4th place, Spijkerpakkenband, 3rd Section
  • 1997, Winner, De Lofklank, 3rd Section
  • 1996, Winner, Spijkerpakkenband, 4th Section
  • 1995, 4th place, Spijkerpakkenband, 4th Section

Euro Brass

  • 2011, 4th place, Cologne Concert Brass, C Group
  • 2003, 3rd place, Soli Brass, A Group
  • 2000, 3rd place, Soli Brass, A Group

World Music Contest

  • 2013, 6th place, Brass Band Merum, 1st Section
  • 2009, 5th place, Brass Band Merum, 1st Section
  • 2005, 3rd place, Spijkerpakkenband, 1st Section
  • 2001, 4th place, Soli Brass, Championship Section
  • 2001, 2nd place, Spijkerpakkenband, 2nd Section
  • 1997, 1st prize, Spijkerpakkenband, 3rd Section

Flemish Open Brass Band Championships

  • 2010, 5th place, Cologne Concert Brass, C Group
  • 2008, 4th place, Cologne Concert Brass, C Group

All England International Masters

  • 2007, 12th place, Soli Brass, Championship Section

French Open Brass Band Championships

  • 2004, 6th place, Soli Brass, Championship Section

Survento Entertainment Festival

  • 1999, Winner, De Lofklank, B Group
  • 1999, Winner, Spijkerpakkenband, C Group
  • 1998, 2nd place, De Lofklank, B Group
  • 1998, 7th place, Spijkerpakkenband, C Group
  • 1997, 3rd place, De Lofklank, B Group

(Open) Nederlandse Fanfare Kampioenschappen

  • 2004, Winner, Noordelijk Fanfare Orkest, Championship Section
  • 1994, Winner, CMV Euphonia Wijnjewoude, 4th Section

German Nationals

2012
Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Heinrich Schmidt
Section: 2nd Section
Testpiece: This Happy Island by Garreth Wood
Choice piece: Quintessence by Robert Redhead
Result: Champion with 97 points!

2010
Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Heinrich Schmidt
Section: 2nd Section
Testpiece: The Belmont Variations by Arthur Bliss
Choice piece: Shine as the Light by Peter Graham
Result: Champion with 91.7 points!

2008
Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Heinrich Schmidt
Section: 2nd Section
Testpiece: Labour and Love by Percy Fletcher
Choice piece: Quintessence by Robert Redhead
Result: Champion with 94.5 points!

Dutch Nationals

2011
Band: Brass Band Merum
Conductor: Patrick Spelthaen
Section: 1st Section
Testpiece: Alhambra by Jan de Haan
Result: 8th place with 81 points

2008
Band: Brass Band Limburg
Conductor: Benny Wiame
Section: Championship Section
Testpiece: Concerto Grosso by Derek Bourgeois
Result: 3rd place with 95 points

2007
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Frans-Aert Burghgraef
Section: Championship Section
Testpiece: Music for Battle Creek by Philip Sparke
Result: 4th place with 94 points

2006
Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Thijs Oud
Section: 1st Section
Testpiece: Dances and Arias by Edward Gregson
Result: 8th place

2005
Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Thijs Oud
Section: 1st Section
Testpiece: Suite Montreux by Franz Cibulka
Result: 3rd place

2004
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Visser
Section: Championship Section
Testpiece: Ginnungagap…seeming emptyness by Johan Evenepoel
Result: 8th place

2003
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Visser
Section: Championship Section
Testpiece: Chivalry by Martin Ellerby
Result: 8th place

2002
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Visser
Section: Championship Section
Testpiece: Lac Leman by Derek Bourgeois
Result: 6th place

2001
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Groeneveld
Section: Championship Section
Testpiece: Albion by Jan van der Roost
Result: 5th place

Band: Koperensemble De Wâldsang
Conductor: Bienze Ylstra
Section: 3rd Section
Testpiece: Nightingale still singing by Joop van Dijk
Result: Champion!

2000
Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Groeneveld
Section: Championship Section
Testpiece: A Dove Descending... by Philip Wilby
Result: 4th place

Band: Koperensemble De Wâldsang
Conductor: Bienze Ylstra
Section: 3rd Section
Testpiece: Hinemoa by Garreth Wood
Result: Champion with 98 points!

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Testpiece: Hinemoa by Garreth Wood
Result: 5th place

1999

Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Rieks van der Velde\ Section: 2nd Section
Testpiece: Symphonette by Stephen Bulla
Result: Champion!

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Testpiece: Inventions for Brass and Percussion by Leon Vliex
Result: 6th place

1998
Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Rieks van der Velde
Section: 2nd Section
Testpiece: Three Miniatures by Philip Sparke
Result: Champion with 94 points

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Testpiece: Dancing in the Park by Peter Graham
Result: 4th place

1997
Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Rieks van der Velde
Section: 3rd Section
Testpiece: A Royal Mile Suite by Allan Fernie
Result: Champion!

1996
Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 4th Section
Testpiece: Fragments for Brass by Jan Segers
Result: Champion!

1995
Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 4th Section
Testpiece: Diogenes by Jacob de Haan
Result: 4th place

World Music Contest

2013

Band: Brass Band Merum
Conductor: Patrick Spelthaen Section: 1st Section Testpiece: Far Horizons: Sailing West by Philip Wilby
Choice piece: Dances and Alleluias by Philip Sparke
Result: Testpiece 84, Choice Piece 84, Overall 6th place

2009

Band: Brass Band Merum
Conductor: René Schrader
Section: 1st Section
Testpiece: Equilibrium by Paul Lovatt-Cooper
Choice piece: The Essence of Time by Peter Graham
Result: Testpiece 92,5 (2nd), Choice piece 87,0 (7th), Overall 5th place

2005

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Thijs Oud
Section: 1st Section
Testpiece: Trittico by James Curnow
Choice piece: Spectrum by Gilbert Vinter
Result: 3rd place with 86,5 points

2001

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Groeneveld
Section: Championship Section
Testpiece: A Tribute to Henk Badings by Rob Goorhuis

Choice program: La Forza del Destino by Verdi (arr. Frank Wright), Family Portraits from Lowry Sketchbook by Philip Wilby and Harmony Music by Philip Sparke

Result: 4th place with 87,5 points

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 2nd Section
Testpiece: Toccata Festiva by Jan van der Roost
Choice piece: Fire Storm by Stephan Bulla
Result: 2nd place with 91,83 points

1997

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Testpiece: Triptych by Philip Sparke
Choice program: Japanese Slumbersong by Garreth Wood, Inspiration by Jan de Haan
Result: 1st prize

Euro Brass

2011

Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Luc Vertommen
Section: C-Section
Program: Salute to a Hero, Penlee, Sometimes I feel like a Motherless Child and Celebration

Result: 4th place with 85 points

2003

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Visser
Section: Championship Section
Program: Veni Immanuel by Philip Sparke, A London Overture by Philip Sparke, Doyle's Lament by Peter Graham, I got Rhythm by George Gerswin (arr. Alan Fernie), Be a Clown by Cole Porter (arr. Alan Fernie) and Rutland Water by Malcolm Bennet

Result: 3rd place with 205 points

2000

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Thijs Oud
Section: Championship Section
Program: A Fanfare of Praise by Robert Redhead, Sounds by John Golland, It's a Dangerous Game (arr. Thijs Oud), Folk Festival by Dmitri Shostakovich (arr. Howard Snell) and Concerto for Flugelhorn by John Golland

Result: 3rd place

1999 (Survento Entertainment Festival)

Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Erik Janssen
Section: 2nd Section
Program: Ross Roy, Party Piece, Mission Impossible, Star Trek - First Contact and There's no business like show business
Result: Champion with 198 points

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Program: Jubilee Overture by Philip Sparke, Blades of Toledo by T.L. Sharpe, Greideroas by Piter Wilkens, Rock Music by Goff Richards and Mid West March by J.J. Richards (arr. Derek Broadbent)
Result: Champion with 202 points

1998 (Survento Entertainment Festival)

Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Rieks van der Velde
Section: 2nd Section
Program: Cortege from Mlada, Meditation from Thais (solist: Bert de Jager)
Result: 2nd place with 198 points

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Program: The Kingdom of God by S. v.d. Hoek, Rusalka's Song to the Moon (solist: Willem van der Leest), Variations on Laudate Dominum, The Light of the World, Since Jesus
Result: 7th place with 181 points (7 penalty points)

1997 (Survento Entertainment Festival)

Band: De Lofklank Ureterp
Conductor: Rieks van der Velde
Section: 2nd Section
Program: Music Hall Fanfare by Alan Fernie, Nocturne by Torstein Aagaard-Nilsen, On with the Motley (solist: Bert de Jager) arr. Ray Farr, Jurassic Park (arr. Alan Catherall), Calling Cornwall by Goff Richards

Result: 3rd place with 199 points

Other

All England Masters

2007

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Frans-Aert Burghgraef
Section: Championship Section
Testpiece: In Memoriam R.K. by Elgar Howarth
Result: 12th place

French Open

2004

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Visser
Testpiece: The Essence of Time by Peter Graham
Choice program: March from Serenade by Willem van Otterloo, Kongolela by Jan Magne Forde and Aye Waukin'O by Drover
Result: 6th place

Flemish Open

2010

Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Heinrich Schmidt
Section: C-Section
Program: Bachetto by Johan Evenepoel, The Belmont Variations by Arthur Bliss and Shine as the Light by Peter Graham
Result: 5th with 83 points

2008

Band: Cologne Concert Brass
Conductor: Heinrich Schmidt
Section: C-Section
Program: Labour and Love by Percy Fletcher, Quintessence by Robert Redhead
Result: 4th place with 84 points

LBM Concours

2008

Band: Brass Band Limburg
Conductor: Benny Wiame
Section: 1st Section
Program: Contest Music by Wilfred Heaton, Harlequin by Philip Sparke, Resurgam by Eric Ball
Result: 90,33 points, 1st prize with distinction and promotion

Brass Band Festival Friesland

2002

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Groeneveld
Section: Championship Section
Program: Gealforce by Peter Graham, Albion by Jan van der Roost, Lullaby by Howard Snell
Result: 3rd place

2001

Band: Soli Brass Leeuwarden\ Conductor: Thijs Oud
Section: Championship Section
Program: A Dove Descending by Philip Wilby, Blentheim Flourishes by James Curnow, The Flower Song from Carmen by Georges Bizet (arr. Howard Snell)
Result: 3rd place

Bondsconcours Drachten, the Netherlands

2000

Band: Soli Brass Leeuwarden
Conductor: Piet Groeneveld
Section: Championship Section
Program: Folk Festival by Dmitry Shostakovich (arr. Howard Snell), A Dove Descending by Philip Wilby, the Day Thou Gavest by C.C. Schofield (arr. Philip Wilby), Gitano by Alice Gomes (solist: Jelmer Tichelaar), Sounds by John Golland
Result: 92 points, 1st prize with distinction

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Section: 3rd Section
Program: I know Thou art mine by Leonard Ballantino, Diversions by Philip Sparke, Hinemoa by Garreth Wood
Result: 85 points, 1st prize with promotion

1997

Band: De Spijkerpakkenband Opsterland e.o.
Conductor: Sijtze van der Hoek
Program: Psaml 81, A Royal Mile Suite by Malcolm Arnold, St. Michael's Mount by Eric Ball
Result: 85,33 points, 1st prize with promotion

music/achievements.txt · Last modified: 2013/07/07 13:10 by Jannes Drost-Tenfelde

Page Tools